Żołynia ma szansę zaistnieć na turystycznej mapie kraju

Ruszyła budowa tzw. Wschodniego Szlaku Rowerowego obejmującego pięć projektów regionalnych pn. „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej”, które docelowo będą przebiegały przez pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie, łącznie stanowić będą trasę o długości 1980 km.

W województwie podkarpackim trasa będzie mieć długość 451,1 km i przebiegać będzie od granicy z województwem lubelskim w miejscowości Podlesina (gmina Narol) przez Horyniec Zdrój, Przemyśl, Dynów, Rzeszów, Łańcut, Leżajsk, Ulanów do granicy z województwem świętokrzyskim w miejscowości Trześń (gmina Gorzyce).

Trasa będzie prowadziła przez miejsca cenne ze względu na krajobraz, florę i faunę, jak również tereny wyjątkowe z uwagi na zabytki architektoniczne. Biegnąc przez powiat łańcucki przecinać będzie również obszar gminy Żołynia /ulica Białobrzeska, droga wojewódzka Nr 877/. Tym samym nasza gmina tak naprawdę po raz pierwszy w historii, ma szanse zaistnieć na turystycznej mapie kraju, co wiąże się z profesjonalną promocją i przyjazdem turystów.

Z faktem tym, można też wiązać nadzieję na zrównoważony rozwój gminy, jako miejsca atrakcyjnego do inwestycji. Inicjatywa ta będzie unikalnym produktem turystycznym nie tylko w skali Polski ale również Europy, przyciągającym turystów z całego świata. Zwiększony ruch turystyczny to przecież okazja dla sektora turystycznego, handlowego i usługowego /w tym gastronomiczno-hotelarskiego/, a więc dla małych i średnich inicjatyw gospodarczych. W konsekwencji na całości przedsięwzięcia skorzystają nie tylko turyści, czy przedsiębiorcy ale przede wszystkim mieszkańcy miejscowości przez, które przebiegała będzie trasa.

Wokół szlaku powstaną nowe miejsca noclegowe i gastronomiczne oraz punkty serwisowe dla rowerów /w tym również na ulicy Górskiej w Żołyni/.  Całkowity koszt inwestycji to kwota 274 mln zł, z czego znaczna część będzie pochodziła z Programu Operacyjnego “Rozwój Polski Wschodniej”. Zakończenie całości prac przewiduje się na grudzień 2015 r.

Promocją całego przedsięwzięcia zajmuje się Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego (ROT WŚ) we współpracy z przedstawicielami województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Interaktywna mapa szlaku 

jerry

Dołącz do dyskusji


 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 ÷ 1 =