Turki 2015 – promocja wielkanocnych tradycji

Po raz kolejny w naszym regionie odbyła się impreza, z której w całym kraju słynie Podkarpacie. 12. Ogólnopolska i 23. Podkarpacka Parada Straży Grobowych „Turki 2015”, bo o niej mowa odbyła się w niedzielę 19 kwietnia w Gniewczynie Łańcuckiej w gminie Tryńcza. Honorowy patronat nad tą imprezą objął marszałek województwa podkarpackiego.

Tradycja Turków według przekazów, wiązana jest z rokiem 1683 i odsieczą wiedeńską. Wtedy to polskie oddziały powracające po zwycięskiej batalii, ubrane były w zdobyczne kolorowe tureckie stroje, a że była to okres wielkanocny, część żołnierzy udała się do kościołów, gdzie zaciągali wartę honorową przy Pańskim Grobie, stąd tez narodził się ten zwyczaj.

Tegoroczna edycja imprezy zgromadziła ponad dwa tysiące uczestników, zarówno członków straży grobowych, jak też orkiestr dętych z terenu całego kraju. Impreza rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym w Gniewczynie Łańcuckiej. Po czym barwny korowód tzw. Turków pomaszerował ulicami na stadion w Gniewczynie, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie uroczystości oraz wręczenie dyplomów, statuetek oraz nagród w konkursie wielkanocnym.

Gwoździem programu była paradna musztra w wykonaniu poszczególnych formacji staży grobowych, wykonywana przy akompaniamencie zgromadzonych orkiestr.

Przyznać trzeba, że pogoda nie rozpieszczała, zarówno uczestników impreza, jak równie wszystkich zgromadzonych tego dnia widzów, nie mniej jednak na stadionie w niedzielne popołudnie zgromadziły się prawdziwe tłumy mieszkańców i przyjezdnych gości, co świadczy o atrakcyjności i popularności imprezy.

 jerry

                        

foto: KS

Przejdź do dyskusjiDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 4 = 4