(NIE) Wizytówka

Place zabaw jak sama nazwa wskazuje powinny w swym założeniu służyć zabawie i rekreacji naszych pociech, dodajmy bezpiecznej zabawie.  Nowo wybudowany plac zabaw nieopodal Zespołu Szkół w Żołyni na ulicy Górskiej, przyciąga kolorami nowych huśtawek, zjeżdżalni i piaskownic, jest z pewnością miejscem popołudniowego wypoczynku najmłodszych mieszkańców naszej gminy.

Plac zabaw nad TamąZ goła odmienny obraz można zobaczyć zaledwie 2 kilometry dalej pomiędzy ulicami Białobrzeską i Bataliony przy popularnym zbiorniku wodnym „Tama”, gdzie znajduje się stary, zapomniany, a co najistotniejsze niebezpieczny plac zabaw. Jest to teren rekreacyjny, znajdują się tutaj m.in. stadion sportowy, kort tenisowy i siłownia na świeżym powietrzu. W miesiącach letnich odbywają się liczne imprezy plenerowe, na które zjeżdżają nie tylko mieszkańcy gminy, ale również goście z całego powiatu.

O miejscu, o którym mowa tylko z nazwy można powiedzieć „plac zabaw”, bo jego wygląd pozostawia wiele do życzenia, zniszczone urządzenia, brak ławek, odpadająca farba, rdza i wszechobecne śmieci, w tym opakowania po alkoholu /które de facto walają się nie tylko za ogrodzeniem placu, ale również wokół pobliskiego zbiornika wodnego/ nie skłaniają do korzystania z tego „obiektu” przez dzieci.

Nie jest to stan nowy, bowiem ślady zniszczeń poszczególnych elementów, świadczą że taka sytuacja trwa od lat, co potwierdzają okoliczni mieszkańcy. Co z bezpieczeństwem dzieci, o estetyce tego miejsca nie wspominając?

Plac zabaw nad TamąZgodnie z prawem teren wokół tego typu miejsc powinien być oznakowany, przez umieszczenie tablicy informacyjnej, z której wynikałoby kto jest właścicielem lub zarządcą terenu. Ponadto tego typu urządzenia rekreacyjne są obiektami tzw. „małej architektury” i ich właściciele lub zarządcy mają obowiązek utrzymywania ich w należytym stanie technicznym /art. 61 pkt 1 ustawy prawo budowlane/. Wiąże się to również z obowiązkiem utrzymania obiektu w należytym stanie technicznym i estetycznym, pozwalającym na bezpieczne jego użytkowanie.

Miejmy nadzieje, że właściciel lub zarządca tego „obiektu” weźmie sobie tą sprawę do serca, zmieniając wygląd i estetykę tego miejsca.

Twain

Ten temat na FORUM


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + = 20