Pielęgnujmy tradycję

Tradycja straży grobowych zwanych popularnie „Turkami” według przekazów, wiązana jest z rokiem 1683 i odsieczą wiedeńską. Wtedy to polskie oddziały powracające po zwycięskiej batalii, ubrane były w zdobyczne kolorowe tureckie stroje, a że był to okres wielkanocny, część żołnierzy udała się do kościołów, gdzie zaciągali wartę honorową przy Pańskim Grobie, stąd tez narodził się ten zwyczaj.

Choć straże grobowe można spotkać w różnych regionach Polski, to jednak najbardziej rozpowszechnione i najmocniej kultywowane są na Podkarpaciu. W zasadzie nie ma gminy, w której podczas świąt Wielkanocnych nie byłyby one widoczne.
Wyróżniająca się, nie tylko w regionie jest straż grobowa z Żołyni, powód do dumy każdego mieszkańca gminy. Ta wielobarwna grupa, od kilkudziesięciu już lat pielęgnująca tradycję, co roku maszeruje wokół kościoła parafialnego, trzyma wartę przy grobie Chrystusa oraz prezentuje swoje umiejętności podczas musztry paradnej. Dla wielu „Turków” udział w straży to rodzinna tradycja, inni przychodzą z ciekawości, jeszcze inni z poczucia obowiązku wobec tradycji.

Corocznie żołyńskie „Turki” biorą udział w ogólnopolskich paradach straży grobowych, które są dla nich okazją do zaprezentowania swoich strojów, uzbrojenia, musztry paradnej oraz spotkania z podobnymi grupami z regionu i całej Polski, jest to jednak niezapomniane wydarzenie dla mieszkańców i licznie przybywających na te wydarzenia turystów. Ostania 12. Ogólnopolska i 23. Podkarpacka Parada Straży Grobowych „Turki 2015” odbyła się w 19 kwietnia br. w Gniewczynie Łańcuckiej w gminie Tryńcza.

Ostatnie lata wśród żołyńskich „Turków” to zmiana pokoleniowa, odeszli starsi członkowie, a w ich miejsce przyszli młodzi, którzy tak jak poprzednicy chcą zakładać mundur i z dumą pełnić zaszczytną służbę.
Warto dodać, że członkowie grupy aktywnie uczestniczą w życiu lokalnej społeczności nie tylko przy okazji Świąt Wielkanocnych, ale przez cały rok. Biorą przecież udział podczas innych uroczystości kościelnych, patriotycznych i świeckich. To co każdy z nas widzi podczas tych wydarzeń poprzedzone jest wielogodzinnymi spotkaniami, próbami, musztrami, przygotowaniem umundurowania i wyposażenia.

To wszystko pochłania dużo prywatnego czasu i oczywiście związane jest z kosztami, które jak do tej pory członkowie muszą pokrywać z własnej kieszeni. Właśnie dlatego powołali do życia Stowarzyszenie Straż Grobowa Żołynia, które 9 września br. uzyskało wpis do KRS pod nr 0000573980.

Zarząd Stowarzyszenia postawił przed sobą i wszystkimi członkami ambitne cele związane z działalnością grupy. Przede wszystkim chce zebrać środki na renowację umundurowania i wyposażenia członków straży, tj. mundurów, czapek i szabli, bo te które mają to niejednokrotnie 30-letnie egzemplarze.

Szczególną prośbę o wsparcie Zarząd Stowarzyszenia Straż Grobowa Żołynia kieruje do przedstawicieli samorządu, instytucji i firm prywatnych. Każdy z nas, komu na sercu leży podtrzymywanie tej tradycji też może pomóc, wpłacając na ten szczytny cel przysłowiową złotówkę na bankowy nr konta 61917500002001001443260001 /w tytule przelewu wpisując ,,akcja renowacja”/.

Kontakt w sprawie realizacji projektu renowacji mundurów i wyposażenia żołyńskich „Turków”: Krzysztof Mach prezes Zarządu tel. 601959785, Łukasz Kosior wiceprezes Zarządu tel. 888479370 .

jerry

Dołącz do dyskusji


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

26 − 24 =